Felépülés prosztata műtétet követően

 Prosztata műtét előtt Téves az a sokszor még orvosok körében is előforduló nézet, hogy az akaratlan vizeletvesztés csak a hölgyeket érinti. Negyven felett a férfiak negyedénél fordul elő ez a kellemetlen helyzet, illetve rövidebb-hosszabb ideig szinte mindenkinél akiknél prosztata műtétre került sor. Egy pár évvel ezelőtt végzett tanulmány szerint sokkal kisebb arányban alakult ki mellékhatásként inkontinencia azoknál a férfiaknál, akik a beavatkozást megelőzően erősítették gátizomzatukat. Svájci urológus kollégánk évek óta alkalmazza pácienseinél műtét előtt a PelviPower tréninget, ezzel is jelentősen csökkentve a műtét utáni problémákat. Ezt követjük mi is! Javasoljuk minden ilyen beavatkozást megelőzően speciális, a műtétet megelőző PelviPower tréningünket! Ne habozzon, várjuk jelentkezését! 

 Prosztata műtét után Prosztata műtét után az érintettek 2-10 százalékánál inkontinencia alakul ki. Megfelelő diagnosztika, a szakszerű tanácsadás és a kombinált kezelések felvétele után szinte minden érintettnél jelentős életminőségbeli javulás következik be. Miért jelentkezik műtét után inkontinencia? A műtét után jelentkező inkontinencia, azaz a stresszinkontinencia kialakulása a prosztata eltávolítását követően egyértelműen magyarázható. Az idegek és a záróizomzat műtét közbeni sérülése jelentős szerepet játszhatnak, azonban igen gyakran anatómiai okok is vezetnek a vizeletcsepegés kialakulásához. A kialakulás valószínűsége igen sok tényezőtől függ, úgymint például a páciens életkorától, az operációs technikától, a daganat nagyságától. A záróizomzat megsértése gyakorlott urológus esetén is sajnos néhány százalékban, de előfordulhat. Mit lehet tenni ellene? A műtét utáni kellemetlen szövődmények kezelésére több lehetőség is adódik. Mindenekelőtt a betét viselésére van szükség, már csak higiéniai okok miatt is. Emellett a medencefenék-, gátizomzat tréningje ajánlható, többnyire ez a legmegfelelőbb eszköz a kontinencia helyreállításához. A legtöbb beteg néhány hét, hónap után ismét kialakul a kontinencia, képes tartani a vizeletet. Ezt a képességet általában három összetevő biztosítja: a belső záróizomzat, a prosztata nyomása és a külső záróizom. A prosztata műtét után mindez a feladat csak a külső záróizomzatra marad, aminek kis időre van szüksége, hogy megszokja és megbízhatóan teljesítse új feladatát. 

 Az inkontinencia hamarabb megszűnik gátizomtornával. A férfiak a kialakult inkontinencia megszüntetését gátizomtornával gyorsíthatják. A prosztata eltávolítása miatt a hólyag záróizmainak részei is eltávolításra kerülnek, ez tulajdonképpen maga az inkontinencia kialakulásának oka. Idővel és kitartó edzéssel a megmaradó külső záróizomzat átveheti a zárási funkciókat, ezért a gátizomtorna, ezen izmok célzott erősítése a rehabilitációs folyamat igen fontos eleme. A hónapokon, esetleg éveken át fennálló, gátizomtornával nem javuló inkontinencia esetén segíthet végső esetben egy további műtét is. A hagyományos tréninget remekül kiegészíti a biofeedback, amelynek segítségével a páciens monitoron ellenőrizheti, hogy a helyes izomcsoportot feszíti, vagy lazítja éppen, hogy mennyire sikerült a medencefenék izmait megfeszíteni, tudja-e a feszítését tartani és minden olyan információt, amely a gátizomzat megismerésében, működtetésében segíthet. A mágnesszékes, magnetoterápiás kezelés - mint mesterséges gátizomtorna - elősegíti, gyorsítja a kontinencia kialakulását. Ez tulajdonképpen egy passzív kezelés, ahol a páciens egy kényelmes fotelben ül, az ülőfelület alatt elhelyezett mágnes biztosítja a megfelelő izmok legoptimálisabb edzését. A tapasztalatok szerint 15-20 kezeléssel - együttesen alkalmazva a biofedback tréninggel - a legtöbb esetben elérhető a kívánt cél. A PelviPower mágnesszékes kezeléssel, a megfelelő program helyes kiválasztásával az operáció további mellékhatásaként kialakuló potenciaproblémák is javulhatnak, megoldódhatnak.